Nasz opracowany bezstresowy model alupunktury według zasad TCM (Tradycyjnej Chińskiej Medycyny) można zdefiniować jako terapię suptelnymi sygnałami elektromagnetycznymi, mającymi charakter informacji i działającymi na poziomie regulacyjnym organizmów żywych. Terapia odbywa się oczywiście na opracowanych meridianach i związanych z nimi punktach akupunkturowych. Najczęściej wykorzystujemy punkty początkowe i końcowe danego meridianu. Może to być na przykład meridian płuc punkt LU 1 i LU 11. Podstawowym warunkiem skuteczności biologicznej wysyłanych sygnałów bezposrednio w punkt jest ich wejście w rezonans z sygnałami własnymi organizmu poddanego terapii. Aby spełnić swą funkcję, czyli być zrozumiałym, sygnał informujący musi spełnić warunek odpowiedniego natężenia i być zrozumiałym dla systemu odbiorczego danego organizmu. Na zdjęciu obok pokazujemy bezbolesne wykonanie zabiegu akupunktury na klasycznych punktach meridianu jelita grubego – punkt JG1 i JG4.
TCM – Tradycyjna Chińska Medycyna wyrosła z gromadzonych przez tysiąclecia obserwacji i doświadczeń w leczeniu chorób i zapobieganiu im. Jest praktykowana z bardzo dobrym efektem do dnia dzisiejszego. To jeden z najstarszych systemów medycznych na świecie. Od co najmniej 3 tysięcy lat skutecznie nie tylko leczy, ale jest znakomitą metodą profilaktyki zdrowotnej. Została stworzona w oparciu o idee chińskiego systemu filozoficznego wynikającego z obserwacji niezmiennych praw natury. Dawna, klasyczna medycyna chińska, jak i jej uwspółcześniona wersja wywodzą się z filozofii taoistycznej – operują więc własnym paradygmatem i systemem terminologii, które należy poznać, by je właściwie rozumieć. TCM wnikliwie tłumaczy zachodzące zjawiska zarówno w człowieku, jak i w otaczającym go świecie – naturze. Są one ujęte w kanony, takie jak: holizm, qi-życiowa energia, yin i yang, teoria 5 przemian, teoria narządów Zang i Fu, teoria meridianów, teoria czynników patogennych zewnętrznych i wewnętrznych, teoria 8 zasad, teoria 6 warstw i wiele innych. Na ich podstawie rozpoznawane są konkretne syndromy kliniczne i ustalane jest ich leczenie zgodnie z założeniami Tradycyjnej Chińskiej Medycyny. Sama w sobie usuwa ona nie tylko objawy choroby, ale przede wszystkim jej przyczyny. Indywidualnie rozpatruje każdego pacjenta, jako że każdy człowiek jest inny. Ma różną konstytucję ciała, o czym wspominałem szczegółowo w poprzednim rozdziale, dziedziczy indywidualny materiał genetyczny, inaczej reaguje na otoczenie, żyje w różnych warunkach, ma inne upodobania i potrzeby, ma różną historię przebytych chorób, determinującą również jego obecny stan zdrowia. Dlatego też podczas pierwszej wizyty u lekarza lub terapeuty zajmującego się TCM powinien być zebrany bardzo dokładny wywiad dotyczący przebytych chorób i bieżących dolegliwości, nawyków życia codziennego, diety, preferencji smakowych, snu, pocenia się, odczuwania temperatury itp. Powinno być przeprowadzone badanie języka i pulsu.
Chińska diagnoza jest pod wieloma względami bardzo zbliżona do podejścia akademickiego, charakteryzującego się krytyczną analizą i logicznym rozumowaniem, prowadzącymi bezpośrednio do grupowania objawów w kontekście danej choroby. Główna różnica leży w samym podejściu, gdy sposób akademickiej diagnozy opiera się na badaniach wewnętrznych i badaniach laboratoryjnych, natomiast model chińskiej diagnozy wywodzi się z koncepcji, że mikrokosmos jest odzwierciedleniem makrokosmosu, a zewnętrzne objawy są odzwierciedleniem zaburzeń wewnętrznych, organicznych.
Medycyna TCM dysponuje aż ośmioma gałęziami, które są tradycyjnym spojrzeniem na zdrowie człowieka. Ten model kultywowania zdrowia i leczenia szeroko uwzględnia cały system powiązań naszego ciała i psychiki z naszym otoczeniem. Podaje też hierarchię ważności poszczególnych metod leczenia. Jest aż osiem gałęzi Klasycznej Tradycyjnej Medycy Chińskiej w tym akupunktura nierozerwalnie związana z tematyką biorezonansu. Poprzez odmienny sposób wykonania niż biorezonans, ale w tym samym celu, akupunktura wpływa na procesy czynnościowe w organizmie człowieka. Wschodnia filozofia dostarczyła wiedzy o energetycznych procesach i zależnościach zachodzących w ciele człowieka. Wiedza o współdziałaniu dwóch przeciwstawnych sił Yin i Yang, o rozbudowanej i skomplikowanej strukturze działania podlegającej z góry ustalonym prawidłowościom meridianowym, o płynącej energii daje możliwość ukierunkowanego wpływu na zaburzenia harmonii i funkcji w całym systemie 12 meridianów. Fizyczny bodziec w postaci igły, ukłucia, dotyku czy podgrzania miejsca w określonym punkcie akupunkturowym może dać zaskakujące działanie lecznicze. Punkty te są kanałami informacyjnymi i kiedy taki kanał pobudzamy np. poprzez igłę czy nowoczesną moksę biorezonansową, tworzy się pole elektryczne, które służy jako nośnik informacji.
Warto dodać, że otwory i przestrzenie, które wyczuwa się podczas palpacji meridianów nie tylko stanowią istotną część fizjologii, ale mogą także odzwierciedlać stan narządów wewnętrznych podczas występowania ich dysfunkcji. Palpacja (łac. palpatio) to inaczej omacywanie, badanie dotykiem, metoda diagnostyki medycznej, która polega na takim macaniu palcami, aby wyczuć rozmiar, kształt, twardość lub położenie określonej struktury anatomicznej.
Jacek Wikarski, D.Sc. Med., Doktor Akupunktury, Master of Naturopathic Medicine, jest praktykującym Naturopatą i specjalistą w dziedzinie biorezonansu. Zgłębił również wiedzę z zakresu TCM (Tradycyjnej Medycyny Chińskiej), w tym kilku jej gałęzi: akupunktury, ziołolecznictwa i dietetyki. Ponad 20 lat temu wiedział, że nie ma takiego zjawiska jak choroba jednego narządu . Chory jest cały człowiek. Leczyć trzeba człowieka jako całość, a nie skórę, serce czy wątrobę. Zaczął więc uzdrawiać ludzi. Odnosi sukcesy terapeutyczne w chorobach przewlekłych uznawanych dotąd za nieuleczalne. Autor kilku książek i setek publikacji w zakresie szeroko rozumianej medycyny naturalnej. Jak sam podkreśla akupunktura jest jedną z najstarszych metod leczniczych, stosowaną na całym świecie i stanowi idealne uzupełnienie medycyny akademickiej. Opisana w jego książce metoda biorezonansu wykorzystuje przejęty z medycyny chińskiej system meridianów i punktów akupunkturowych. Książka „Biorezonans – Zdrowie bez recepty” będąca zarazem przejrzystym przewodnikiem po metodzie biorezonansu, przybliża jego tajniki, zasady działania oraz wskazuje dolegliwości, które biorezonans potrafi skutecznie zwalczyć.
Wszelkie materiały i treści udostępniane na stronach firmy Medicus Pharma Sp. z o.o. , a w szczególności: teksty, grafika, znaki towarowe i handlowe, dane oraz tłumaczenia treści, jak również wszelkie inne elementy składowe umieszczone w ramach strony internetowej, chronione są prawem autorskim firm, jej podwykonawców, partnerów oraz kontrahentów, jak również prawami autorskimi producentów towarów, usługodawców lub innych osób trzecich. Wszelkie kopiowanie treści zamieszczonych na stronie jest zabronione i będzie zgłaszane odpowiednim organom. Ustawa z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Prowadzone przez wymienioną spółkę oraz spółki zależne usługi należą do medycyny MKA (komplementarnej i alternatywnej) tzw. medycyny naturalnej. Medicus Pharma Sp. z o.o. nie prowadzi działalności medycyny konwencjonalnej. Działalność Spółki w zakresie medycyny komplementarnej i alternatywnej zmierza i służy bezpośrednio do profilaktyki, zachowaniu lub poprawy stanu zdrowia człowieka. Ta strona używa pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Z rezolucji 1206 na temat europejskiego podejścia do medycyny niekonwencjonalnej, opublikowanej przez Radę Europy w 1999 roku wynika iż medycyna komplementarna i alternatywna może być praktykowana zarówno przez terapeutów, naturopatów nie-lekarzy (well trained practitioners) jak i lekarzy. Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności za błędy, ani żadne konsekwencje wynikające z zastosowania informacji zawartych w tym serwisie. Terminologia i objawy chorobowe podane na niniejszej stronie są wg medycyny akademickiej.
© 2019 Alergikus – BioKlinik. All Rights Reserved.