Nietolerancja latozy a wzdęcia

Źle się czujesz i od lat masz problem z alergią? Przyjdź do poradni Alergikus i przekonaj się o skuteczności usuwania przyczyn alergii za pomocą diagnostyki i wygaszania alergenu metodą STI. Posiadamy ponad 20 letnie doświadczenie w usuwaniu alergii. Wykonaj test alergiczny i dowiedz się, co jest bezpośrednią przyczyną Twojej alergii. Zadzwoń 509 844 448 lub 517 606 026.

Laktoza, inaczej cukier mleczny, to związek chemiczny zaliczany do grupy węglowodanów, zbudowany z glukozy i galaktozy, występujący jedynie w mleku ssaków. W rąbku szczoteczkowym jelita cienkiego laktoza zostaje rozkładana przez laktazę na cukry proste – glukozę i galaktozę, które następnie ulegają wchłonięciu do krwiobiegu. Najwyższą aktywność laktazy stwierdza się u noworodków i niemowląt w okresie karmienia piersią, a wraz z wiekiem ulega ona stopniowemu zmniejszeniu. Występujący u wielu dorosłych osób niedobór laktazy, skutkujący nieprawidłowym trawieniem cukru mlecznego może prowadzić do inicjowania wielu różnych objawów. Nierozłożona laktoza ulega fermentacji bakteryjnej w jelicie grubym, działając drażniąco na błonę śluzową. Do symptomów nietolerancji zalicza się biegunki, zaparcia, bóle brzucha, wzdęcia i bardzo często także zmiany skórne.

Wzdęcia to objaw chorobowy, związany z obecnością nadmiernej ilości gazów w jelitach, dotykający ok. 20% osób, głównie kobiet. Ulega on nasileniu po posiłkach. Gazy w przewodzie pokarmowym pojawiają się na skutek połykania powietrza wraz z pokarmem, produkcji w jelitach lub dyfuzji z krwi. W wyniku produkcji wewnątrzjelitowej powstają gazy takie jak metan, wodór i dwutlenek węgla. Dwutlenek węgla powstaje na skutek zobojętniania zasadowego soku trzustkowego przez kwaśne składniki soku żołądkowego oraz kwasy obecne w pożywieniu. Metan i wodór powstają w wyniku fermentacji bakteryjnej w jelicie grubym.

Przykład naszej pacjentki – 35 letniej Moniki

Pani Monika zgłosiła się do naszej poradni z wieloma dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego, wśród których najbardziej dokuczliwe były wzdęcia. Ponadto od wielu lat miała problemy skórne i zmiany pojawiały jej się na całym ciele, głównie na twarzy i w zgięciach łokciowych. Wykonane metoda STI testy alergiczne wykazały alergię na białka mleka krowiego, laktozę, kurczaka i kilka pleśni. Pani Monika eliminowała już wcześniej z diety mleko i nie zauważyła widocznej poprawy, ale nie zdawała sobie sprawy, że laktoza i kazeina są dodawane do wielu różnych produktów spożywczych. Restrykcyjna dieta eliminacyjna połączona z odczuleniem składników mleka sprawiły, że Pani Monika przestała odczuwać jakiekolwiek dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Po odczuleniu kurczaka z kolei zniknęły wszelkie zmiany skórne”.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!