Dieta eliminująca gluten

Źle się czujesz i od lat masz problem z alergią? Przyjdź do poradni Alergikus i przekonaj się o skuteczności usuwania przyczyn alergii za pomocą odpowiedniej diagnostyki i wygaszania alergenu metodą STI. Posiadamy ponad 20 letnie doświadczenie w usuwaniu alergii. Wykonaj test alergiczny i dowiedz się, co jest bezpośrednią przyczyną Twojej alergii. Zadzwoń 509 844 448 lub 517 606 026.

Jednym z najbardziej obciążających produktów spożywczych jest jest gluten, a zwłaszcza pszenica, spożywana w dużych ilościach przez większość ludzi na całym świecie. Pszenica jest jednym z najstarszych zbóż uprawianych przez człowieka, jednak w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat uległa ogromnej przemianie na skutek intensyfikacji rolnictwa. Jej produkcja stała się wydajniejsza i bardziej opłacalna, ale w wyniku przemian biotechnologicznych zmieniła się także jej budowa, m.in. pojawiły się w niej nowe białka o silnie alergizującym działaniu. Najbardziej alergizującym białkiem pszenicy jest gliadyna, czyli składnik glutenu pszennego, który może uszkadzać błonę śluzową jelita cienkiego, a tym samym zwiększać jej przepuszczalność i zmniejszać wchłanianie składników odżywczych oraz inicjować powstawanie stanów zapalnych. O alergii na gluten mogą świadczyć objawy takie jak bóle brzucha, biegunki, zaparcia, wzdęcia brzucha, zmiany skórne, chroniczne zmęczenie, a także nieprawidłowości w obrębie układu oddechowego. Innymi niż pszenica źródłami glutenu są zboża takie jak żyto i jęczmień, a często nim zanieczyszczony jest także owies.

Istnieje jednak wiele produktów spożywczych, którymi możesz zastąpić żywność zawierającą gluten. Kasza gryczana, jaglana i ziemniaki to powszechnie dostępne, naturalne i zdrowe produkty, dostarczające organizmowi mnóstwa cennych składników. Warto także spożywać ryż czy mniej popularną komosę ryżową oraz amarantus, dostępne w wielu postaciach – m.in nasion, mąki czy płatków. Jeśli nie potrafisz zrezygnować z pieczywa, najlepszym rozwiązaniem będzie samodzielne pieczenie chleba lub bułek, przy użyciu wolnych od glutenu mąk. A wybór mąk bezglutenowych jest ogromny – poza popularnymi mąkami jak ryżowa, ziemniaczana czy gryczana, można kupić także mąkę kokosową, z kasztanów, z żołędzi, z amarantusa, komosy ryżowej, orzechów, pestek dyni lub słonecznika. Na diecie bezglutenowej można spożywać także wszelkie owoce, warzywa, orzechy, nasiona, mięso, jaja i produkty mleczne (jeśli nie istnieją alergie na te pokarmy).

Szybki kontakt!
+
Wyślij!