Często nawracające infekcje oraz problemy astmatyczne na tle alergii inhalacyjnej

Źle się czujesz i od lat masz problem z alergią? Przyjdź do poradni Alergikus i przekonaj się o skuteczności usuwania przyczyn alergii za pomocą odpowiedniej diagnostyki i wygaszania alergenów metodą STI. Posiadamy ponad 20 letnie doświadczenie w usuwaniu alergii. Wykonaj test alergiczny i dowiedz się, co jest bezpośrednią przyczyną Twojej alergii. Zadzwoń 509 844 448 lub 517 606 026.

W ostatnich latach obserwuje się wzrost zachorowalności na różnego rodzaju alergie. Może to być spowodowane niezdrowym trybem życia oraz osłabieniem systemu immunologicznego, do którego doprowadzić może m.in długotrwałe stosowanie leków, zwłaszcza antybiotyków, a także narażenie na metale ciężkie, pestycydy oraz stres.

Do najczęstszych alergenów inhalacyjnych zalicza się grzyby pleśniowe, które są wszechobecne w środowisku, w związku z czym narażenie na ich metabolity jest nieuniknione. Grzyby te cechuje łatwa rozsiewalność, a do kontaktu z ich toksynami dochodzi poprzez żywność, skórę oraz drogą inhalacyjną. Wśród najpopularniejszych można wymienić grzyby z rodzaju aspergillus, alternaria, cladosporium, mucor oraz candida albicans. Wchodzą one w skład zanieczyszczeń powietrza i kurzu, rozwijają się na owocach, warzywach oraz wilgotnej glebie. Rozwojowi grzybów sprzyja wysoka wilgotność powietrza, w związku z czym szczególnie dużo pleśni występuje w piwnicach, łazienkach, basenach, na zawilgoconych ścianach, czy w zbiornikach pasz i zbóż. Ich obecność stwierdza się także na źle przechowywanej żywności – m.in orzechach, zarówno świeżych w łupinach, jak i tych bez skorupek, owocach i warzywach (nie tylko nadgniłych), a także przyprawach.

Grzyby bytujące w otoczeniu człowieka mogą wywoływać różne reakcje immunologiczne w organizmie, a tym samym promować powstawanie wielu zaburzeń, m.in astmę oskrzelową. Ekspozycja na metabolity grzybów pleśniowych, takie jak mikotoksyny i beta glukany może wywierać działanie drażniące lub immunosupresyjne i w ten sposób doprowadzać do zaburzeń w funkcjonowaniu układu oddechowego. Już grzyby z bardzo małą ilością zarodników są zdolne do wywołania reakcji alergicznej. Wśród najczęstszych objawów alergii na grzyby wymienia się katar, kaszel, kichanie, uczucie drapania w gardle, uciążliwą chrypkę oraz łzawienie i swędzenie oczu. Ponadto grzyby pleśniowe mogą być przyczyną częstych infekcji, problemów z zatokami i górnymi drogami oddechowymi, astmy oraz przerostu migdałka gardłowego. Infekcje powstałe na skutek ekspozycji na grzyby pleśniowe rzadko są z nimi utożsamianie i często nieskutecznie leczone antybiotykami, doprowadzającymi do wyniszczenia korzystnej flory bakteryjnej jelit. Natężenie objawów jest zróżnicowane, u niektórych pojawiają się one okresowo, a u innych występują bez przerwy. Niektórzy alergolodzy twierdzą, że nawet 1/3 alergików jest uczulona na pleśnie.

Przypadek naszego pacjenta – 12 letniego Adriana

Głównym problemem Adriana, który zgłosił się do poradni Alergikus wraz z rodzicami, był przewlekle występujący kaszel oraz nawracające przeziębienia. Pojawiały się one przez cały okres jesienno – zimowy i nawet najmniejszy katar kończył się poważną infekcją, którą leczono zazwyczaj antybiotykami, osłabiającymi mikroflorę jelit. U dziecka zdiagnozowano także astmę, której objawy nasilały się w zawilgoconych pomieszczeniach. Dodatkowo u Adriana doszło do przerostu migdała gardłowego, co z kolei skutkowało częstym występowaniem zapalenia ucha. Mama Adriana usłyszała o testach alergicznych wykonywanych metodą STI od koleżanki z pracy, która dzięki odczulaniu pozbyła się licznych alergii pokarmowych. Testy alergiczne wykonane u Adriana wykazały alergię na kilka mieszanek pleśni, a dodatkowo na mleko oraz soję. Odczulenie wszystkich pleśni oraz mleka, połączone z dietą eliminacyjną doprowadziło do stopniowej poprawy stanu zdrowia – kaszel zniknął, infekcje przestały się pojawiać, a  objawy astmatyczne zniknęły całkowicie. 

Całkowite pozbycie się pleśni z otoczenia jest niemożliwe, ale narażenie na ich szkodliwe metabolity można zmniejszyć, m.in poprzez regularne wietrzenie pomieszczeń, a tym samym niedopuszczanie do nadmiaru w nich wilgoci. Pomóc może także regularne czyszczenie klimatyzatorów, utrzymywanie czystości w domu przy pomocy odpowiednich środków przeznaczonych do usuwania pleśni, czy też unikanie żywności, która mogła zostać nią zanieczyszczona. Jednak w przypadku alergii na pleśnie jedynie ich odczulenie może doprowadzić do wyeliminowania objawów chorobowych, gdyż narażenia na ich metabolity nie da się zupełnie uniknąć.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!