Alergia na meble (formaldehyd)

Nowe meble, a w szczególności te z płyt wiórowych zawierają znaczne ilości formaldehydu, który może powodować reakcje alergiczne. Formaldehyd jest stosowany również jako surowiec do produkcji wielu barwników, żywic syntetycznych, w garbarstwie, fotografice oraz jako środek dezynfekujący. Formaldehyd został sklasyfikowany jako substancja toksyczna i żrąca oraz rakotwórcza kategorii 3. Jest to substancja prawdopodobnie rakotwórcza dla organizmów żywych, a w stężeniach powyżej 25-procentowych działa toksycznie. Formaldehyd może występować w produktach tekstylnych jako środek ściągający, dezynfekujący, jako konserwant w kosmetykach, szamponach, w antyperspirantach, jako środek przeciw pękaniu plastikowych materiałów dentystycznych, w środkach czystości, w środkach wykorzystywanych w praniu chemicznym, klejach, produkcji wełny mineralnej, farbach, w przemyśle papierniczym, żywicach fenolowych, papierach i płynach fotograficznych, lakierach i materiałach drukarskich.

OBJAWY

Pieczenie oczu, zatkany nos i drapiące gardło oraz nader często wysypki skórne, ucisk w klatce piersiowej i świszczący oddech, uczucie zmęczenia i bóle głowy to niepożądane reakcje na ten silnie toksyczny związek. Częste lub długotrwałe narażenie może powodować nadwrażliwość, co prowadzi do rozwoju AZS.

CO POMAGA

Całkowita eliminacja formaldehydu. Jeżeli zakupione zostały nowe meble, a reakcja wystąpiła w szczególności u małych dzieci, należy bezwzględnie usunąć z domu nowo zakupione meble, a mieszkanie dokładnie przewietrzyć. Następnie odczulamy alergen metodą SIT i przeprowadzamy 2 lub 3 tygodniową karencję od wykrytego alergenu.

alergia na formaldehyd
alergia na formaldehyd
Szybki kontakt!
+
Wyślij!