Alergia na kosmetyki

Kosmetyki są to substancje lub mieszaniny przeznaczone do zewnętrznego kontaktu z ciałem człowieka: skórą, włosami, wargami, paznokciami, zewnętrznymi narządami płciowymi, zębami i błonami śluzowymi jamy ustnej. Ich wyłącznym lub głównym celem jest utrzymanie wymienionych części ciała w czystości, jak również ich pielęgnacja, ochrona, perfumowanie lub upiększanie. W miarę rozpowszechniania stosowania kosmetyków obserwuje się występowanie po ich użyciu objawów ubocznych, wywoływanych przez niektóre ich składniki. Objawem ubocznym jest każde niekorzystne i niezamierzone działanie kosmetyku. Periodyki podają, że objawy uboczne występują u około 15% osób stosujących kosmetyki.

OBJAWY

Mogą mieć charakter podrażnienia oraz nadwrażliwości alergicznej. Alergię na kosmetyki stwierdza się, gdy u podłoża reakcji nadwrażliwości leżą mechanizmy immunologiczne. Najczęstszą postacią alergii na kosmetyki jest kontaktowe zapalenie, choć u niektórych pacjentów stwierdza się duszności i kaszel.  Wystąpienie alergii lub objawów ubocznych po użyciu kosmetyków zależy od kilku czynników: miejsca aplikacji kosmetyku, stanu skóry, czasu kontaktu kosmetyku ze skórą, częstości aplikacji. Za większość reakcji alergicznych odpowiadają kosmetyki pozostawiane na skórze, tzw. leave-on: kremy do twarzy, maseczki, perfumy, produkty do opalania, balsamy do ciała oraz kosmetyki kolorowe (pudry, cienie do powiek). Do kosmetyków spłukiwanych (rinse-off) należą m.in. szampony i detergenty. Alergię kontaktową wywołują m.in. detergenty alkiloamidobetainowe. Znajdują się w wielu szamponach i produktach do kąpieli.  Najczęstszym klinicznym objawem alergii na kosmetyki jest alergiczny wyprysk kontaktowy, u którego podstaw leży reakcja immunologiczna.

CO POMAGA

Całkowita eliminacja kosmetyku i natychmiastowe odczulenie wykrytego alergenu metodą SIT. Po okresie karencji istnieje możliwość wprowadzenia kosmetyku do użycia. Czas karencji wynosi minimum 2 tygodnie od daty ostatniego odczulenia alergenu.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!